Zadanie publiczne „Dziecko z bliska – warsztaty dla rodziców, którzy pragną zobaczyć więcej” polega na organizacji i przeprowadzeniu wartościowych warsztatów związanych z profilaktyką zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży powiązanych z nauką udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które dedykowane są rodzicom zamieszkałym na terenie woj. opolskiego . Będzie to również swoista psychoedukacja w ramach którego rodzice poszerzą swoją wiedzę na temat ochrony zdrowia i zastosowania skutecznych strategii radzenia sobie z trudnościami społecznymi dzieci celem wzmocnienia ich kondycji psychicznej.
Tematyka poszczególnych warsztatów wraz z datami ich realizacji znajdują się na plakacie.
Cele organizacji warsztatów to:
- Profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – działania prewencyjne w obszarze zapobiegania kryzysom psychicznym.
- Psychoedukacja prozdrowotna mieszkańców woj. opolskiego.
- Ochrona i promocja zdrowia psychicznego.
- Poszerzenie wiedzy na temat rozwoju dziecka.
- Wzmocnienie kompetencji rodzicielskich.
- Nabycie umiejętności w zakresie udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.
Rekrutacja na warsztaty będzie się odbywała w formule online – chętne osoby będą mogły zgłosić się na szkolenie poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej Fundacji. Zadanie będzie realizowane w siedzibie Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia tj. Opolu przy pl. Katedralnym 4. Warsztaty będą się odbywały w sali szkoleniowej Fundacji.
Warto pamiętać, że troska o zdrowie psychiczne w rodzinie to proces, który wymaga zaangażowania i wysiłku wszystkich jej członków. Korzyści płynące z budowania zdrowszych i szczęśliwych relacji rodzinnych są jednak ogromne i warte włożonego przez nas trudu. W tym celu warto szukać wartościowych źródeł wiedzy i korzystać z działań o charakterze profilaktycznym – a taki właśnie charakter mają proponowane przez nas bloki warsztatowe. Rodzina odgrywa też kluczową rolę w kształtowaniu elementów, które mogą mieć wpływ na rozwój zdrowego funkcjonowania psychicznego jednostki. Pozytywne relacje rodzinne, oparte na wzajemnym szacunku, wsparciu i akceptacji, mogą promować zdrową samoocenę i poczucie własnej wartości również w późniejszych latach życia.
Wzajemne wsparcie, komunikacja i budowanie zdrowych relacji mogą także przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia członków rodziny. Jednocześnie, trudności rodzinne, takie jak napięcia i konflikty mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Dlatego ważne jest budowanie zdrowych relacji rodzinnych, które mogą wspierać rozwój i dobrostan psychiczny wszystkich jej członków – proponowane przez nas zajęcia wspierają to działanie i dają inspirację do tego jak właściwie zaopiekować różne stany psychiczne dziecka i całej rodziny.
Każde spotkanie warsztatowe oprócz wymiaru edukacyjnego stanowi także pole do wymiany doświadczeń między uczestnikami, a także daje szansę na zbudowanie wartościowej relacji z dzieckiem, opartej na miłości, szacunku, zaufaniu i odpowiedzialności. Rodzice nauczą się, jak wzmacniać poczucie własnej wartości swoich dzieci, wspierać je w trudnych sytuacjach i świadomie towarzyszyć im w rozwoju.
Zadanie jest sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego i trwa od 15.09.2024 do 13.12.2024 r.