Etapy procedury

  1. Pierwsza wizyta w ośrodku adopcyjnym

Pierwsze spotkanie w ośrodku ma wymiar informacyjny. Odbywa się ono zawsze w naszej siedzibie w godzinach pełnionych przez nas dyżurów, które odbywają się w:

  • poniedziałek w godz. 12.00 – 16.00;
  • wtorek w godz. 9.00 – 12.00;
  • środa 15.00 – 18.00.

Na te spotkania można (i warto) się wcześniej umawiać. Podczas rozmowy przekazywane są podstawowe informacje na temat procedury adopcyjnej, wymaganych dokumentów oraz czasu trwania poszczególnych etapów przygotowania do adopcji. Udzielamy również odpowiedzi na zadane przez Państwa pytania. Spotkanie nie zobowiązuje do podjęcia kolejnych etapów procedury i nie musi skutkować rejestracją w ośrodku.

  1. Rejestracja w ośrodku

Po podjęciu decyzji o przystąpieniu do procedury adopcyjnej pary i osoby zainteresowane adopcją dziecka składają „Wniosek dla kandydatów do przysposobienia” wraz z załącznikami (wzór dokumentu przekazuje ośrodek) i zostają zarejestrowani jako kandydaci do przysposobienia. Oficjalnie rozpoczyna się droga do adopcji!

Informacje składane przez kandydata do przysposobienia dziecka są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Przedstawiający informacje jest obowiązany do zawarcia w nich klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Ośrodek adopcyjny przeprowadza wstępną ocenę kandydata do przysposobienia dziecka oraz umożliwia mu rozpoczęcie szkolenia w terminie nie dłuższym niż 4 miesiące od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w Art. 172, ust. 9, ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wraz z dokumentami.

Kandydat do przysposobienia dziecka jest obowiązany do niezwłocznego informowania ośrodka adopcyjnego o każdej zmianie istotnych okoliczności mających wpływ na uzyskanie kwalifikacji do przysposobienia dziecka.

  1. Spotkania z pedagogiem i psychologiem

Diagnoza pedagogiczna i psychologiczna obejmuje kilka spotkań, podczas których m.in. przeprowadzany jest wywiad na podstawie ustrukturalizowanego kwestionariusza oraz wykonywane są testy psychologiczne.

  1. Ocena kandydatów i kwalifikacja do szkolenia

Po przeprowadzeniu wstępnej oceny kandydata do przysposobienia dziecka ośrodek adopcyjny sporządza dokument potwierdzający jej przeprowadzenie, który zawiera w szczególności wskazanie, czy jest ona pozytywna czy negatywna. Dokument potwierdzający przeprowadzenie wstępnej oceny jest wydawany pisemnie w postaci papierowej lub elektronicznej.

Wstępna ocena jest przeprowadzana przez komisję kwalifikacyjną ośrodka, które odbywa się podczas zamkniętego posiedzenia. Polega na analizie sytuacji kandydatów pod względem formalnym oraz merytorycznym, która stanowi podstawę podjęcia decyzji o dopuszczeniu kandydatów do udziału w szkoleniu warsztatowym. Ocena na tym etapie może być negatywna. W takim przypadku udział w procedurze zostaje zakończony.

  1. Szkolenie dla kandydatów

Polega na uczestnictwie kandydatów w warsztatach grupowych prowadzonych przez pracowników ośrodka. Warsztaty odbywają się w trybie weekendowym i obejmują 6 spotkań. Ukończenie szkolenia jest wymogiem ustawowym i obowiązkowym etapem procedury. Osoby przygotowujące się do adopcji są zobowiązane do udziału we wszystkich spotkaniach warsztatowych.

Jest to szczególny czas, podczas którego kandydaci zyskują nową wiedzę na temat m.in. rozwoju dziecka i nawiązywania z nim więzi. Stają się bardziej świadomymi rodzicami, którzy zostają wyposażeni w narzędzia do radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz wzmacniają swoje kompetencje rodzicielskie. Spotkania te dają również możliwość refleksji nad ich własną postawą wychowawczą.

  1. Wywiad środowiskowy

Wywiad jest realizowany przez pracowników ośrodka w miejscu zamieszkania kandydatów starających się o adopcję. Pozwala na zweryfikowanie faktycznego stanu deklarowanych warunków do zapewnienia pełnego i harmonijnego rozwoju dziecka. Ma też na celu bliższe poznanie kandydatów w ich środowisku rodzinnym. Ponadto wywiad służy do uzyskania informacji na temat warunków materialno – bytowych, sytuacji mieszkaniowej i rodzinnej.

  1. Kwalifikacja

Dokonywana jest przez komisję kwalifikacyjną ośrodka na podstawie diagnozy psychologicznej i pedagogicznej, udziału w zajęciach warsztatowych oraz wywiadu adopcyjnego. Komisja przeprowadza całościową analizę predyspozycji kandydatów i podejmuje decyzję, czy posiadają wystarczające kompetencje do utworzenia rodziny adopcyjnej. Potwierdzeniem przygotowania do adopcji jest uzyskanie pozytywnej opinii kwalifikacyjnej.

Po pozytywnej kwalifikacji kandydatów na rodziców adopcyjnych pozostaje oczekiwanie na propozycję dziecka z Ośrodka. Zwykle mówimy, że to TEN telefon. Po uzyskaniu wstępnych informacji na temat dziecka, kandydaci przyjeżdżają do Ośrodka, aby wysłuchać jego historii i osobiście zapoznać się ze wszystkimi sporządzonymi i zgromadzonymi dokumentami dotyczącymi tej sprawy. Jeśli kandydaci zdecydują się poznać dziecko to w tym momencie możemy już mówić o tworzeniu się rodziny adopcyjnej.


logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA