Co to takiego FAS? To skrót od Fetal Alcohol Syndrome, co oznacza Alkoholowy Zespół Płodowy. Termin ten, zwany popularnie FAS od pierwszych liter angielskiej nazwy Fetal Alcohol Syndrome został wprowadzony w roku 1973 przez K.L. Jonesa i D.W. Smitha.
Światowy Dzień FAS ma na celu uświadomienie przyszłych matek na temat negatywnych skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego zadaniem jest również zwrócenie uwagi społeczeństwa na powszechność problemu, który, jak się okazuje, występuje na całym świecie.
Nasza Fundacja stale spotyka się z problemem FAS – dzieci zgłaszane do Ośrodka Adopcyjnego, jak również mali mieszkańcy naszego Domu Matki i Dziecka, w większości są dotknięci tym syndromem. Liczne konsultacje i rozmowy z rodzicami biologicznymi, adopcyjnymi i zastępczymi pokazują również jak nikła jest świadomość występowania FAS w grupie nauczycieli i pedagogów pracujących na co dzień z dziećmi w szkołach. Dla wielu z nich niezrozumiałe są zachowania uczniów, którym towarzyszy to zaburzenie.
Od kilku lat staramy się wspierać dzieci z FASD oraz ich rodziny prowadząc projekt, w ramach którego powołaliśmy Interdyscyplinarny Zespół Diagnostyczno-Terapeutyczny. Kompleksowość diagnozy i terapii dokonywanej przez interdyscyplinarny zespół wymaga zaangażowania wielu specjalistów z różnych dziedzin: w naszym teamie pracuje fizjoterapeutka, psychologowie, pedagodzy oraz neurologopedzi.
W październiku organizujemy kolejną konferencję zatytułowaną „Świat bez FASD”, na którą już Państwa serdecznie zapraszamy. Informacje o konferencji będą się pojawiać na stronie internetowej naszej Fundacji.
Działania związane z profilaktyką FASD i pracą z dziećmi i rodzinami z FASD realizujemy dzięki projektowi „Zrozumieć dziecko z FASD”, który jest sfinansowany ze środków budżetu miasta Opola.
Zapraszamy Państwa do kontaktu w sprawie konsultacji
pod nr tel./fax 77 44-19-905 lub 77 44-11-500.
Udział w naszym projekcie jest bezpłatny.