Wizyta mieszkańców Domu Matki i Dziecka w Muzeum Wsi Opolskiej

Zgodnie z naszą wakacyjną tradycją grupa mieszkańców Domu Matki i Dziecka odwiedziła jedno z najciekawszych miejsc w naszym regionie – Muzeum Wsi Opolskiej. Wizyta w skansenie miała walor edukacyjny, ale przede wszystkim stanowiła wspaniałą okazję do wspólnego odpoczynku na łonie natury.

Muzeum zwiedzaliśmy zgodnie z wyznaczonym kierunkiem. Zaglądaliśmy do każdej zagrody i chałupy, wśród których był dom młynarza, dom krawca, dawna szkoła wiejska wraz z mieszkaniem nauczyciela, a także sklep z okresu międzywojennego! Na naszej „trasie” nie mogło zabraknąć kościoła pw. św. Katarzyny oraz kuźni. Matkom i dzieciom bardzo spodobała się ekspozycja. Dopytywały o szczegóły wyposażenia poszczególnych domów oraz o przedmioty, których przeznaczenia można się już dziś tylko domyślać.

Spotkanie z śląskim folklorem oraz historią życia codziennego prowokowało mieszkanki do refleksji nad dawnymi czasami, a ponadto rozmowę o współczesnych wartościach oraz stylu życia. Nie zabrakło również wspomnień z dzieciństwa oraz rozważań o roli kobiety w prowadzeniu i utrzymaniu domowego ogniska.

Wizyta zakończyła się wspólnymi lodami w pobliskiej lodziarni!

Sandra Narewska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA