Muzyka nie tylko z głośnika! Zajęcia w Domu Matki i Dziecka

Kolejne zajęcia, podczas których w ramach projektu FIO przygotowujemy nasz domowy spektakl teatralny, dotyczyły muzyki. Stanowi ona doskonałe uzupełnienie przedstawienia, wpływając również na jego dynamikę. Ważną rolą jest także kreowanie atmosfery, jaka pozwoli widzom zanurzyć się w historii opowiadanej na scenie.

Tym razem nasze spotkanie zorganizowaliśmy w bawialni Domu. Jak na komendę, wszyscy uczestnicy zgodnie usiedli na podłodze, tworząc koło… Po czym zostali poproszeni o to, by wstać, gdyż czekała nas tzw. rozśpiewka! Trenowaliśmy również naszą dykcję poprzez różnego rodzaju łamańce językowe. Po rozgrzaniu strun głosowych pani Ania – współprowadząca zajęcia – rozdała teksty znanych i lubianych piosenek, które śpiewaliśmy przy akompaniamencie gitary. Po chwili nasze śpiewy zostały urozmaicone dzięki instrumentom, z których część była wykonana samodzielnie przez panią Anię i jej córeczki! Mieszkanki dowiedziały się jak samodzielnie przygotować domowej roboty grzechotkę i dlaczego jest to tak ważna zabawka w życiu każdego malucha. Podczas zajęć mogliśmy się zresztą o tym przekonać od razu – nawet kilkumiesięczni uczestnicy warsztatów byli zafascynowani swoistą krainą dźwięków, w jakiej się znaleźliśmy i z uwagą i entuzjazmem reagowali na kolejne instrumenty. Największą ich radość wzbudzał jednak śpiew mam – zachęcaliśmy uczestniczki, aby kontynuować nucenie dzieciom przy zabawie i innych wspólnych czynnościach.

Nasze warsztaty zakończyliśmy śpiewając najpopularniejsze kołysanki dla dzieci. Podkreślaliśmy przy tym kolącą rolę tych melodyjnych piosenek i ich ogromną wartość w wytwarzaniu więzi z dzieckiem.

Zajęcia zostały przygotowane za sprawą projektu „Kultura dla każdego”, prowadzonego przez grupę nieformalną „Razem przeciw wykluczeniu” pod patronatem Stowarzyszenia „Czas dla Rodziny”. Projekt trwa od sierpnia do listopada 2017 roku i jest sfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz środków samorządu Województwa Opolskiego.

Sandra Narewska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia   Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA