Mieszkańcy Domu Matki i Dziecka w Muzeum Wsi Opolskiej

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy wspólnie z mieszkańcami Domu Matki i Dziecka było Muzeum Wsi Opolskiej. Muzealna ekspozycja zlokalizowana na wolnym powietrzu jest jedną z największych atrakcji regionu, chętnie odwiedzaną przez turystów.

Na terenie muzeum mieści się prawie 50 wiejskich zabytkowych budowli, które są wyposażone w oryginalne meble i narzędzia. Na moment można było zatem odbyć swoistą podróż w czasie i cofnąć się o ponad sto lat na śląską wieś. Matki słusznie zauważyły, że większość ekspozycji w domkach wygląda tak, jakby ich mieszkańcy dopiero co wyszli: w kuchni rozłożono talerze do jedzenia, przy piecu suszyły się zioła, w części sypialnej pościel wyglądała na dopiero co złożoną.

Udało nam się zwiedzić większość ekspozycji: kościół pw. Św. Katarzyny z Gręboszowa z 1613 roku, chałupę ze Sternalic z XIX wieku, w której urządzono izbę szkolną i dom nauczyciela, karczmę i „sklep” wiejski wyeksponowane w chałupie z początku XIX wieku oraz oczywiście dom młynarza, w którym specjalnie dla naszej grupy uruchomiono koło wodne. Wszystkie ekspozycje zrobiły ogromne wrażenie, a dzięki obecności opiekunów ekspozycji mogliśmy o wszystko zapytać!

Wyprawa do skansenu to nie tylko bezcenna lekcja historii oraz wiedza o folklorze i obrzędowości, ale również okazja do rodzinnego spaceru w pięknym otoczeniu, gdzie pośród drzew, łąk i wiejskich ogródków warzywno-kwiatowych można odpocząć i zrelaksować się. Dodatkowo dla każdego zwiedzającego istnieje także możliwość bezpłatnego wypożyczenia kocyków, z których można skorzystać w trakcie wizyty – dla naszej grupy była to wspaniała możliwość, która ułatwiła karmienie maluszków.

Sandra Narewska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA