VI Diecezjalne Święto Rodziny – relacja z Jemielnicy

Podobnie jak w ubiegłych latach 1 maja 2017 roku spotkaliśmy się w Jemielnicy na VI Diecezjalnym Święcie Rodziny oraz VII Jarmarku Cysterskim. Rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej, którą celebrował ks. biskup Andrzej Czaja. Eucharystia rozpoczęła się o 11:00 i zgromadziła rzesze wiernych.

Punktualnie o 14:00 rozpoczęła się uroczysta parada rycerska, po której nastąpiła część estradowa. Dla zgromadzonych organizatorzy przygotowali moc atrakcji. Jak co roku istniała możliwość zwiedzania zabytkowych kościołów oraz obserwowania pokazów rzemiosła dawnego – kowalstwa i garncarstwa. Można było również obejrzeć walki m.in. rycerzy i szlachty , wziąć udział w turnieju rycerskim i łuczniczym, a nawet przymierzyć prawdziwą zbroję rycerza!

W przygotowanie imprezy była również zaangażowana lokalna młodzież. Uczniowie gimnazjum przygotowali spektakl pod tytułem „Bitwa pod Jemielnicą”. Z kolei grupa Wybuchowi Naukowcy zorganizowała Festiwal Wody, na którym omawiano problem z dostępem wody na świecie. Odwiedzający festiwal mogli się dowiedzieć m.in. jak ważna jest woda w naszym życiu i dlaczego w niektórych miejscach na świecie jest jej mało, można też było samodzielnie skonstruować filtr wodny, a dla najmłodszych zorganizowano zabawy i konkursy.

Jedną z atrakcji tego dnia był IV Bieg po „dyszkę” dla rodziny – sztafeta rodzinna, której pula wynosiła w tym roku aż 14860 zł! Każdy uczestnik biegu przez przebiegnięcie jednego okrążenia przyczyniał się do przekazania „dyszki” (10 zł) z puli sponsorowanej na rzecz naszej Fundacji. Bieg odbywał się wokół jemielnickiego stawu, a jedno okrążenie liczyło 600 m. Punktualnie o 17:00 ksiądz Jarosław Ostrowski, wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia w Jemielnicy i organizator tego przedsięwzięcia, zaprosił wszystkich biegaczy na linię startu. Przed rozpoczęciem biegu ksiądz Ostrowski podziękował sponsorom, wolontariuszom, a także wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w tej szlachetnej inicjatywie! Wśród startujących byli również obecni pracownicy naszej Fundacji – w tym ksiądz Jerzy! Nie było łatwo, ale wspólnymi siłami udało nam się dołożyć kilka okrążeń do wspólnej puli!

Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli, dzieci, młodzieży a także całych rodzin, udało się wybiegać w sumie całą pulę – to aż 1486 okrążeń! Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego wyniku! Szczególnie słowa podziękowań i serdeczności kierujemy również w stronę organizatorów, którzy z takim zapałem przygotowali ten niezwykły bieg! Bóg zapłać!

Sandra Narewska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA