Scenariusz! – pierwsze zajęcia parateatralne w ramach FIO 2016

sponsorzy2 16 czerwca odbyły się pierwsze zajęcia, organizowane w ramach projektu „Dziś aktywni w Domu, jutro otwarci na świat”, który jest realizowany przez grupę nieformalną „Razem na rzecz dzieci”, działającej pod patronatem Stowarzyszenia „Czas dla Rodziny”. Specjaliści odwiedzili mieszkańców Domu Matki i Dziecka w Opolu oraz dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka w Domecku.

Pierwsze spotkanie odbyliśmy w Domu Matki i Dziecka. Mieszkanki wraz z dziećmi z dużym zainteresowaniem podeszły do proponowanego tematu zajęć. Rozpoczęliśmy od rozmowy z dziećmi na temat ulubionych bajek, później pytaliśmy o skojarzenia z teatrem. Okazało się, że wiele matek miało w dzieciństwie doświadczenia w udziale w szkolnych przedstawieniach. Wspomnienia rozbudziły na nowo odczytywane na głos wiersze Jana Brzechwy. Na ich podstawie matki i dzieci wybrały utwory, na podstawie których przygotują aktorów-kukiełki i scenografię w trakcie kolejnych zajęć. Podczas zajęć przedstawiona i omówiona została również bajka terapeutyczna oraz relaksacyjna, a jedna z nich została również przeczytana przez psychologa.

Kolejne spotkanie odbyło się w Rodzinnym Domu Dziecka. Dzieci były bardzo zainteresowane i podekscytowane naszą wizytą. Rozmawialiśmy z nimi o ich ulubionych bajkach, o teatrze, o procesie powstawania spektaklu, o tym jak sobie wyobrażają pracę w teatrze. Następnie ponownie przeczytaliśmy wiersze Jana Brzechwy, z tym, że większość utworów została odczytana przez dzieci. Furorę zrobiła „Kaczka Dziwaczka”, spopularyzowaną przez „Akademię Pana Kleksa”, która okazała się być pozycją ponadczasową i uwielbianą przez kolejne pokolenia dzieci. Powstały pierwsze zalążki scenariusza, a dzieci spontanicznie zaczęły odgrywać fragmenty utworów.

Obu naszym wizytom towarzyszyły wiele uśmiechu i radości. Cieszymy się, że taki typ zajęć przypadł do gustu rodzicom i dzieciom i będzie z powodzeniem kontynuowany. Nie możemy się już doczekać kolejnych spotkań w lipcu!

Warsztaty są finansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Sandra Narewska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia   Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA