Spotkanie dla wolontariuszy – W stronę komunikacji: mediacja

szkolenie-wolontariuszy_00116 maja w siedzibie naszej Fundacji odbyło się kolejne szkolenie, zorganizowane dla wszystkich chętnych wolontariuszy. Temat spotkania brzmiał: „W stronę komunikacji: mediacja” i został wybrany przez uczestniczki, zainteresowane tą metodą rozwiązywania sporów. Spotkanie prowadziła Pani Barbara Słomian.

Mediacja jest sztuką dobrowolnego wypracowania ugody przez strony przy pomocy osoby trzeciej – mediatora. Mediator winien być przy tym osobą bezstronną i neutralną, nienarzucającą swojego rozwiązania. Obecnie ta funkcja kojarzy się głównie z wsparciem w rozwiązywaniu sporów sądowych, jest jednak również wspaniałym narzędziem do wyjaśniania sporów rówieśniczych.

Nasze wolontariuszki to w dużej mierze studentki kierunków pedagogicznych, współpracujące z dziećmi, które niebawem wejdą na rynek pracy i będą wykonywały swój zawód w rozmaitych placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych. W swojej pracy będą musiały rozstrzygnąć niejeden spór pomiędzy rówieśnikami – ważne zatem, żeby były wyposażone w jak najwięcej narzędzi, które będą im pomagały w sytuacji tego typu podejmować właściwe decyzje. W takich chwilach sama świadomość istnienia mediacji i technik mediacyjnych może się okazać niezmiernie pomocna.

Szkolenie stanowiło dla uczestniczek jedynie wstęp do bogatego i ciekawego świata mediacji oraz poprawnego komunikowania się, stąd padł pomysł, na zorganizowanie drugiej odsłony spotkania – już w formie warsztatów – aby poćwiczyć i przetrenować na przykładach nowo zdobytą wiedzę.

Dziękujemy naszym wolontariuszkom za czynny udział w szkoleniu!

Sandra Narewska

szkolenie-wolontariuszy_002
logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA