Narodowy Dzień Życia – relacja z Gali

dzien-zycia-gala_004Zgodnie z zapowiedziami 4 kwietnia 2016 roku obchodziliśmy w Opolu Narodowy Dzień Życia. Uroczystości związane z tym świętem były podzielone na dwie części – jedna odbyła się w Ratuszu, druga, w opolskiej Katedrze.

O 16:30 w sali im. Karola Musioła w Urzędzie Miasta, rozpoczęła się Gala wręczenia nagród – Tulipanów Narodowego Dnia Życia. Spotkanie otworzył i poprowadził Pan Jan Chabraszewski. Wśród Gości znajdowali się Laureaci nagród wraz z rodzinami, sympatycy inicjatywy, media oraz przedstawiciele władz: Prezydent Miasta Opola – Pan Arkadiusz Wiśniewski, Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego – Pan Pan Lech Waloszczyk, Wicemarszałek Województwa Opolskiego – Pan Roman Kolek, Wicemarszałek Województwa Opolskiego – Pan Antoni Konopka, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej “BARKA” – Pan Mieczysław Wojtaszek, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – Pan Zdzisław Markiewicz oraz Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – Pani Małgorzata Kozak.

Spośród zebranych głos zabrał Pan Prezydent Arkadiusz Wiśniewski, który wyraził swą głęboką radość z powodu spotkania w tak ważnej dla regionu inicjatywie. „Szczęście trafia do tych, którzy mają szczęśliwą rodzinę” – mówił, wspominając również o konieczności promowania rodziny oraz posiadania dzieci. Po Prezydencie głos zabrał Pan Jacek Sapa, Prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia z Warszawy, który przybliżył historię i ideę tego święta.

Tuż po tym wystąpieniu rozpoczęło się uroczyste wręczanie nagród. Statuetki – Tulipany Narodowego Dnia Życia oraz pamiątkowy dyplom wręczał Pan Jacek wraz z Panią Barbarą Słomian (Prezesem Stowarzyszenia „Czas dla Rodziny”). Pierwszą kategorią był „dziennikarz” – uhonorowano Panią Danutę Starzec, dziennikarkę Radia Doxa, która odbierając nagrodę wygłosiła przejmującą i bardzo osobistą mowę. Mówiąc o sobie powiedziała: „Kiedy ktoś mnie zapytał, jaki typ dziennikarstwa uprawiam, odparłam, że jest to dziennikarstwo śledcze. Szukam dobra, którego pełno jest na świecie, trzeba je tylko chcieć zauważyć”.

Drugą kategorią było „Dzieło kultury” – uhonorowano małżeństwo, Państwa Małgorzatę Pizio-Domicz i Antoniego Domicz za projekt Symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego, który znajduje się na Górze Świętej Anny. Grób powstał w 2010 roku, wykonany jest z białego marmuru. Jego symbolika jest prosta i wyrazista – biały marmur z pęknięciem w kształcie krzyża, umieszczony został na skarpie pośród omszałych kamieni. Cała koncepcja utrzymana jest w konwencji minimalistycznej, dającej tym samym możliwość stworzenia przez każdego własnej refleksji.

Na co dzień Państwo Domicz swoją czytelną postawą pokazują, że rodzina jest największą wartością, która wspólnie przeżywa radości, ale też radzi sobie w chwilach trudnych. Pani Małgorzata i Pan Antoni, pełnią od dziesięciu lat funkcję rodziny zastępczej. Obecnie opiekują się Patrycją, dziewczynką wymagającą wielotorowej terapii i ćwiczeń, która dzięki ich codziennej pracy walczy o zdrowie i sprawność.

Trzecią kategorią była inicjatywa społeczna – uhonorowano Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kadłubie za otwarcie w 2015 roku Przedszkola „Dobry Start” w Strzelcach Opolskich dla dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjno-opiekuńczymi. To inicjatywa lokalna, która mogła zostać zrealizowana dzięki zaangażowaniu nauczycieli pracujących w Zespole Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Kadłubie i jego pracowników.

Czwartą kategorię był samorząd – tutaj uhonorowano gminę Gogolin. Pan Joachim Wojtala – burmistrz Miasta, który wraz ze swoimi współpracownikami – Kierownikiem Ośrodka Pomocy Izabelą Olczyk oraz Dyrektorem Gminnego Ośrodka Zdrowia Andrzejem Mrowiec – odbierał nagrodę, wyznał, iż podstawą sukcesu jest zbudowanie dobrego zespołu ludzi, posiadających energię do działań, którzy mają pomysły i chcą je realizować. W ten sposób pomnażają zasoby budżetu miasta, ale również poziomu szczęścia i zadowolenia jego mieszkańców.

Po rozdaniu nagród głos zabrał burmistrz gminy Nysa – Pan Kordian Kolbiarz, która wygrała plebiscyt ogólnopolski Tulipanów Narodowego Dnia Życia w kategorii „Samorząd”. Pan burmistrz pogratulował zwycięzcom opolskiej edycji i pokrótce omówił pomysły i działania gminy Nysa, które wspierają rodzinę i przeciwdziałają wyludnianiu się Opolszczyzny. „Inwestycja w człowieka jest najważniejsza i zawsze się opłaca” – dodał na zakończenie.

Kolejne wystąpienia mieli – ks. Jerzy Dzierżanowski – Wicedyrektor Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia i Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego – Pan Lech Waloszczyk oraz Wicemarszałek Województwa Opolskiego – Pan Roman Kolek. Wszyscy serdecznie gratulowali inicjatywy związanej z organizacją Narodowego Dnia Życia oraz zdobytych nagród, życząc jednocześnie dalszych pomysłów i sukcesów.

Po wystąpieniach Pan Jan Chabraszewski podziękował wszystkim za przybycie i wyraził nadzieję na kontynuację wręczania Tulipanów Narodowego Dnia Życia również w kolejnych latach.

Sandra Narewska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA