Przedświąteczne przygotowania

przygotowania_006W Domu Matki i Dziecka z początkiem grudnia rozpoczęły się przygotowania do Świąt. Jak w każdym domu, tak też i u nas robi się generalne porządki: sprząta się wszystkie zakamarki, myje się okna, usuwa się pajęczyny. Mieszkanki ustalają też świąteczne menu, w którym znajdą się potrawy tradycyjnie przyrządzane w ich domach.

Przedświątecznym zwyczajem jest pieczenie i dekorowanie pierniczków. Już 1 grudnia do Domu przyjechała stażystka Oksana, która zorganizowała warsztaty cukiernicze, w czasie których wspólnie z mieszkankami piekła tzw. orzeszki – przepyszne kruche ciasteczka nadziewane masą czekoladowo-orzechową. Takie zajęcia odbywają się co wtorek – na kolejnych mamy z dziećmi piekły pierniczki, które potem zostały udekorowane. W warsztatach wszyscy uczestniczyli bardzo chętnie. Mamy jak i dzieci z wielką radością przygotowują pierniczki i ciasteczka.

W Domu Matki i Dziecka wykonywane są też ozdoby bożonarodzeniowe z wikliny papierowej. Wykorzystywane są do tego rurki skręcone z pociętych w paski gazetek reklamowych. W skręcanie rurek zaangażowała się też jedna z byłych mieszkanek placówki – jej pomoc ma dla nas duże znaczenie. Wyplatane są wieńce adwentowe, gwiazdy, dzwonki i stroiki.

Adwentową tradycją są roraty, więc w Domu Matki i Dziecka również są odprawiane. Trzy razy w tygodniu mamy z dziećmi oraz pracownicy gromadzą się z lampionami w kaplicy na Mszy św., w czasie której powierzają swoje sprawy Matce Najświętszej.

Oksana Stachowiak Małgorzata Witt

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA