Mieszkańcy Domu Matki i Dziecka w Muzeum Wsi Opolskiej

bierkowice_02Podobnie jak w ubiegłym roku mieszkańcy Domu Matki i Dziecka odwiedzili jedną z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie – Muzeum Wsi Opolskiej. Wydarzeniu towarzyszyła piękna letnia pogoda, która zachęciła nas do spaceru po skansenie.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy czasowej „Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim”, która była eksponowana na piętrze spichlerza folwarcznego z 1773 roku. Następnie podziwialiśmy okazały dom młynarza oraz młyn wodny, który na okoliczność naszego przybycia został uruchomiony. Podczas dalszego spaceru, dzieci i mamy z zaciekawieniem oglądały wyposażenie poszczególnych chałup i wymieniały uwagi na temat komfortu życia niegdyś i współcześnie.

W chałupie z początku XIX wieku, w której mieściły się ekspozycje karczmy i sklepu z okresu międzywojennego, mamy z zainteresowaniem przyglądały się asortymentowi towarów spożywczych i przemysłowych. Były w szoku, że część firm, które obecnie znajdują się na rynku, funkcjonowało już wówczas. Podziwiały również piękne opakowania produktów i oryginalne szafki popularnych marek, takich jak Knorr i dr Oetker.

W programie naszego zwiedzania nie zabrakło również chałupy ze Sternalic, w której mieściła się ekspozycja dawnej szkoły wiejskiej, składająca się z izby lekcyjnej oraz domu nauczyciela z końca XIX wieku. Dzieci od razu zasiadły w ławkach i z zainteresowaniem oglądały wyposażenie klasy. Matki podziwiały mapy oraz plansze rozwieszone na ścianach, po czym przeszliśmy na drugą stronę budynku zobaczyć jak urządzone było mieszkanie nauczyciela. Wycieczka dostarczyła grupie wielu wrażeń i powodów do refleksji. Jesteśmy przekonani, że zostanie ona zapamiętana na długo.

Wyjście do Muzeum Wsi Opolskiej odbyło się w ramach projektu „Dla dziecka i rodziny”, który jest finansowany z środków Urzędu Miasta Opola.

Sandra Narewska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia   Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA