“Droga, która leczy” – rozważania drogi krzyżowej Agaty Padoł-Ciechanowskiej

droga-krzyzowa

„Życie jest zdumiewające. Dzieją się w nim rzeczy, w które sami byśmy nie uwierzyli , że mogą się nam przytrafić. Opowiem o moim doświadczeniu drogi krzyżowej i o tym, jak powstał cykl obrazów jej dotyczący. Zaproponuję też osobistą kontemplację poszczególnych stacji jako modlitwę, która skutecznie leczy człowieka. Posłużę się rozważaniem Słowa Bożego: „Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny , przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.” (Hbr 4, 12) – to pierwsze zdania Autorki „Drogi, która leczy”, Agaty Padoł-Ciechanowskiej, artystki, która w swojej najnowszej publikacji zilustrowała i rozważyła drogę krzyżową, tak szczególnie przeżywaną przez wiernych w trwającym właśnie w kościele Wielkim Tygodniu.

Artystka oparła swoje rozważania na Biblii. Namalowanie drogi krzyżowej było owocem długich rozważań nad Słowem Bożym. Pani Agata w niesamowity sposób łączy słowa z Pisma Świętego z refleksjami bliskimi każdemu z Nas. Mamy szansę przeżyć drogę krzyżową wespół z Autorką i spotkać się z Chrystusem, by wspólnie podjąć trud wędrówki na Golgotę. Idąc razem, za pośrednictwem Męki Pańskiej możemy zobaczyć również siebie i własne lęki, które dzięki modlitwie mogą zostać uleczone.

Drogę krzyżową możemy rozważać nie tylko w Wielkim Poście. Warto wracać do tej pozycji, bo jak pisze Artystka: „Słowo Boże jest poza czasem, nie traci aktualności, dlatego Droga Krzyżowa jest stale aktualnym lekiem na ludzki ból. Wszystkie stacje nadal odnoszą się do współczesności, ponieważ świat ma te same problemy. Zło ma to samo oblicze, nadal toczy się walka o duszę człowiek. O nas. O Ciebie. O mnie.”

Agata Padoł-Ciechanowska jest absolwentką Liceum Plastycznego w Katowicach i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiowała malarstwo u prof. Piotra C. Kowalskiego, uzyskała dyplom w 1992 roku. Od 2001 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszka i tworzy w Krakowie. Artystka ma na koncie wiele wystaw krajowych i zagranicznych, są również publikowane w czasopismach poświęconych sztuce („Art&Business”, „Sztuka.pl”) oraz w prasie religijnej („Gość Niedzielny”, „Niedziela”). Wiele jej prac znajduje się w zbiorach galerii i muzeów, a także w kolekcjach prywatnych. W 2014 roku wzięła udział w projekcie Małgorzaty Kupiszewskiej „Dokąd zmierzasz”.

Sandra Bielska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA