„Rajska Wyspa” w Domu Matki i Dziecka

rajska-wyspa_01Z czym kojarzy nam się rajska wyspa? Z palmami, słońcem, ciepłym morzem czy też może z wędrówką po górach, zwiedzaniem i poznawaniem? Wszystkie myśli, które się nasuwają łączy jedno: są związane z wypoczynkiem. Nam to określenie posłużyło za doskonałą metaforę ilustrującą kolejne zajęcia w Domu Matki i Dziecka. Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Domu jak skutecznie odpoczywać, aby czuć się faktycznie zregenerowanym i gotowym na nowe wyzwania. Ważne jest przy tym, aby wypoczywać razem z rodziną i od czasu do czasu organizować sobie własną „rajską wyspę”. Techniki relaksacyjne i sztuka dobrego wypoczywania były tematem lipcowych spotkań w Domu Matki i Dziecka, prowadzonych w ramach projektu „Dzieci naszą przyszłością”.

Wszyscy, zarówno starsi jak i młodsi, od czasu do czasu czymś się denerwujemy. Niezależnie od wieku przeżywamy różne stresujące sytuacje, które nie pozwalają nam zmrużyć oka w nocy, a za dnia sprawiają, że na niczym nie potrafimy się skupić. Mieszkańcy naszego Domu Matki i Dziecka mają za sobą wiele przykrych doświadczeń, które wracają do nich pod postacią silnych emocji. Często też przez wydarzenia z przeszłości nie są w stanie się zrelaksować i rozluźnić.

Na zajęciach omówiliśmy techniki relaksacyjne i wykonaliśmy kilka prostych ćwiczeń związanych z napinaniem i rozluźnianiem mięśni. Ćwiczyliśmy również równomierne i spokojne oddychanie. Dzieciom najbardziej spodobały się masaże pleców połączone z opowiadaniem bajek. Spróbowaliśmy się też wyciszyć i ponieść wyobraźni dzięki opowiadaniu relaksacyjnemu. Nade wszystko jednak przekonywaliśmy mieszkańców Domu, że aby należycie wypocząć nie trzeba wcale wyjeżdżać na zagraniczne plaże. Kluczem do efektywnego odpoczynku jest regularna regeneracja organizmu. Dzięki zaprezentowanym ćwiczeniom, uruchomieniu wyobraźni i czerpaniu przyjemności z przebywania wśród bliskich można się znaleźć na rajskiej wyspie każdego dnia! Należy pamiętać, że zrelaksowana mama to również zrelaksowane dzieci. Jeśli my, dorośli, będziemy umieli poradzić sobie z silnymi emocjami i stresem to możemy być pewni, że nasze dzieci również dadzą sobie z nimi radę.

Po ćwiczeniach nasze matki otrzymały paczki z kosmetykami, które ufundowała firma Eveline. W skład prezentów wchodziły zarówno kosmetyki pielęgnacyjne jak i kolorowe. Mamy w pierwszym odruchu nie mogły uwierzyć, że zawartość paczki jest tylko dla nich! Z przyjemnością zabrały się do oglądania i podziwiania swoich nowych nabytków. Ten prezent sprawił im naprawdę bardzo dużo radości. Dzięki kosmetykom nasze mamy będą mogły zadbać o siebie i swój wygląd, zaś dzięki poznanym technikom relaksacyjnym będą mogły dbać również o swoje wnętrze i spokój ducha. Wierzymy, że dzięki temu połączeniu zregenerują swoje ciała i umysły i z optymizmem i nowymi siłami spojrzą w przyszłość.

Sandra Bielska

Serdecznie dziękujemy firmie kosmetycznej Eveline za przesłanie kosmetyków dla mieszkanek Domu.

eveline
logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA