„Akademia pięknych mam” w Domu Matki i Dziecka

akademia_008Maj był miesiącem szczególnym w Domu Matki i Dziecka. Obchodzony 26. maja Dzień Matki stanowił wspaniałą okazją do skoncentrowania swej uwagi na mieszkankach naszego Domu. Przeprowadzone przeze mnie w ostatnich miesiącach liczne rozmowy z mamami, pozwoliły mi ustalić trudności i lęki, jakich na co dzień doświadczają. Wielokrotnie pojawiał się w nich brak motywacji do działań nakierowanych na pozytywną zmianę, dyktowany brakiem pomysłu na siebie, brakiem perspektyw na rozwój, niezadowoleniem z wyglądu, strachem o przyszłość. Powtarzający się w poszczególnych relacjach nacisk na niskie poczucie własnej wartości i samoocenę sprowokował mnie do działania. Postanowiłam zorganizować zajęcia pod nazwą „Akademia pięknych mam”. Był to cykl spotkań zorganizowanych specjalnie dla matek, których tematyka została dobrana pod kątem ich potrzeb i możliwości.

Poprzez te spotkania chciałam uświadomić mamom, że ich wygląd i dobre samopoczucie są ważne i że zajmowanie się sobą, choć przez chwilę każdego dnia, ma moc terapeutyczną i może zmienić wiele – i to na lepsze. Miała to być również okazja, aby lepiej poznać siebie i swoje oczekiwania, a nade wszystko odprężyć się i zdystansować do codziennej rutyny. Na zajęciach rozmawiałyśmy na temat higieny oraz pielęgnacji twarzy i ciała. Matki poznały domowe sposoby dbania o urodę, dzięki czemu mogły sobie uświadomić, że najlepsze kosmetyki każdy z nas ma w swojej lodówce – chodzi o to, aby umiejętnie wykorzystać ich potencjał. Rozmawiałyśmy również o różnych typach figury oraz o istocie dopasowania stroju do sylwetki i okazji. Każda mama, przy pomocy reszty uczestniczek, mogła określić typ swojej sylwetki i pod tym kątem dobrać fason strojów, który najlepiej będzie na niej leżał. Wbrew pozorom – to bardzo trudna sztuka.

Wraz z matkami przygotowywałyśmy się również do rozmów kwalifikacyjnych, które czekają je na drodze do usamodzielnienia się. Omawiałyśmy typowe scenariusze rozmów, analizowałyśmy najpopularniejsze pytania, które padają podczas rekrutacji. Dużą rolę przywiązałyśmy do stroju, w jakim należy pójść na rozmowę w sprawie pracy oraz do body-language, czyli komunikacji niewerbalnej, która stanowi dla rekrutującego silny sygnał mówiący o naszej osobowości.

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem. Uczestniczki były uważnymi słuchaczkami, lecz również bardzo się angażowały w dyskusję, dzieląc się w niej swoimi doświadczeniami. Rozmawiałyśmy również o kompleksach, o sposobach na ich oswojenie oraz o tym jak ważne jest poczucie własnej wartości, dzięki któremu można zbudować fundament spełnionego i szczęśliwego życia – dla siebie i przede wszystkim dla dzieci.

Dzięki zaangażowaniu sponsora wszystkie uczestniczki zajęć zostały obdarowane paczkami wypełnionymi kosmetykami firmy Miraculum. W skład prezentów wchodziły kremy do rąk, kremy do stóp, balsamy do ciała, kremy do twarzy, mleczka do opalania oraz kosmetyki kolorowe: błyszczyki oraz cienie do powiek. Każda z mam była mile zaskoczona tym gestem i zapałem obiecywała dbać o siebie przy pomocy nowych nabytków.

Kiedy nasze mamy miały swoje zajęcia, dzieci miały swoje własne spotkanie, które zorganizowały wolontariuszki naszej Fundacji. Podczas zajęć miały okazję doskonalić swoje zdolności manualne przy rozmaitych pracach plastycznych. Wykonywały ramki na swoje rysunki, które podarowały mamom z okazji Dnia Matki. Był również czas na ulubione zabawy ruchowe oraz wspólne opowiadanie bajek.

Zajęcia – zarówno te dedykowane mamom, jak i dzieciom – okazały się dużym sukcesem. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z naszych spotkań, których autorką jest nasza wolontariuszka, Aleksandra Niedzwiedz. Zapraszamy do oglądania!

Sandra Bielska

Serdecznie dziękujemy firmie kosmetycznej Miraculum za przesłanie kosmetyków dla mieszkanek Domu.

MIRACULUM logo 1924 zlote-1
logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia   Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA