III Diecezjalne Święto Rodziny – relacja

jemielnicaW pierwszy dzień maja w Jemielnicy odbyło się III Diecezjalne Święto Rodziny, na które zaprosiliśmy naszych bliskich, przyjaciół i wszystkich innych, którzy mieli ochotę wspólnie z nami celebrować ten szczególny dzień. Był to czas spotkań na świeżym powietrzu dla całych rodzin, które nierzadko przyjechały z odległych miejscowości, aby spędzić z sobą przyjemne popołudnie. Jednocześnie Diecezjalne Święto Rodziny stanowiło okazję do diecezjalnego dziękczynienia za kanonizację Naszego Papieża, Jana Pawła II. Z tej okazji odbył się również IV Jarmark Cysterski, który co roku cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców naszego regionu. Bogaty repertuar oraz mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów skutecznie zachęciły rodziny do rozpoczęcia w Jemielnicy wspólnej majówki.

Już od rana wzdłuż ulicy ustawiły się rzędy kolorowych stoisk. Wśród nich znalazło się również i nasze z wyrobami Galerii Twórczych Inspiracji. Można było kupić m.in. słynne „poduszkokoce”, kocyki dla dzieci, czapeczki, oryginalne lalki, rękawice kuchenne, ozdoby do przystrojenia wnętrza domu. Wybór był ogromny, co wpływało na duże zainteresowanie – nasze stoisko cieszyło się niesłabnącą popularnością przez cały festyn!

III Diecezjalne Święto Rodziny rozpoczęło się Mszą Świętą. O 11:00 wyruszyła uroczysta procesja z Kościoła pw. Wszystkich Świętych do kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszę celebrowali biskupi: ks. bp Andrzej Czaja, ks. bp Rudolf Pierskała oraz ks. bp Paweł Stobrawa. Koncelebrę sprawował m.in. nasz Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, ks. Jerzy Dzierżanowski. Dla wszystkich chętnych, którzy chcieli uczestniczyć we Mszy, a zabrakło dla nich miejsca w świątyni, ustawiono telebim, na którym można było śledzić przebieg Eucharystii i wspólnie się modlić.

Rozpoczynając homilię biskup Andrzej serdecznie i ze szczególną drobiazgowością powitał wszystkich zebranych na Mszy wiernych. Następnie nawiązał do odczytanych chwilę wcześniej słów z Pisma Świętego, podkreślając wagę autorytetu Bożych słów. Biskup mówił: „w odczytanej Ewangelii Jezus zwraca uwagę na autorytet. Autorytet swej mowy, swego nauczania, swego słowa. Broni wręcz powagi tego, co mówi. Wielu z nas na tej ziemi przemawia – niektórzy nawet z wysokiego tronu, wypowiedzi innych zaś możemy znaleźć w mediach. Ale jednak mowa Bożego Syna to jedna jedyna mowa. Nie do powtórzenia. Kto z nieba pochodzi – ten jest ponad wszystko. Świadczy o tym, co widział, co słyszał. Ten, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże. To Jezus nam mówi, jaki jest Boży świat i jaki jest zamysł Boga wobec ludzi. Jest to mowa jedna jedyna i niepowtarzalna. Mowa ponad wszelką inną mową. Posłuszeństwo wobec słów Boga jest powinnością człowieka.” Biskup Andrzej wspomniał również o potrzebie bliskości z rodziną. Przywołał obraz dawnych czasów, kiedy to cała rodzina mieściła się w jednej izbie wraz ze zwierzętami. „Ci ludzie wiedzieli co jest najważniejsze – bycie razem!” – podkreślał biskup.

O 14:00 nastąpiło oficjalne otwarcie części estradowej Jarmarku Cysterskiego. Ulicą przeszła uroczysta parada rycerska, wśród której nie zabrakło wielkich mistrzów zakonu i pięknych dam dworu. Wszystkich zebranych przywitał wójt Gminy Jemielnica, który podkreślił ważną rolę, jaką odegrała obecność Cystersów w regionie – nazwał ich „moderatorami rozwoju”. Publiczność przywitała także dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, która podobnie jak i wójt wystąpiła w tradycyjnym średniowiecznym stroju. Następnie mogliśmy podziwiać pokaz dawnych tańców dworskich i chłopskich w wykonaniu Zespołu Tanecznego „PULS”, a tuż po nich rozpoczął się koncert grupy folkowej Beltaine.

Ponadto udostępniono do zwiedzania pocysterskie obiekty sakralne. W godzinach popołudniowych można było zwiedzać kościół parafialny oraz kościół pw. Wszystkich Świętych oraz posłuchać o historii tych budowli. Profesjonalna Grupa Rekonstrukcji Historycznych RYCAR z Opola zorganizowała pokaz rzemiosł dawnych: tkactwa, kaletnictwa, odlewnictwa, krawiectwa i kowalstwa. Również na dzieci czekało moc atrakcji: w obozie rycerskim mogły zobaczyć jak dawniej czerpano papier, samodzielnie ulepić swój garnek na kole garncarskim i podejrzeć jak się niegdyś pisało gęsim piórem. Poza tym można było obejrzeć pokazy walk rycerskich oraz artyleryjskich, wygrać atrakcyjne nagrody w konkursie średniowiecznym oraz podziwiać inscenizację tematyczną „Napad rabusiów na rycerzy Joannitów” (odgłosy wybuchów były imponujące!). W zabytkowym spichlerzu mieściła się wystawa konkursowa prac plastycznych o tytułach „Rodzina naturalnym środowiskiem człowieka” oraz „Rodzina widziana oczami cystersów”. O 16:00 rozpoczęło się przedstawienie, które przygotowali uczniowie Publicznego Gimnazjum w Jemielnicy. Inscenizacja nosiła tytuł „Cysterskie klimaty i nie tylko…”.

Ponadto na chętnych czekały przejażdżki wozem cysterskim, przejażdżki konne, mini turniej łuczniczy, pojedynki na kije na równoważni, można było również podejrzeć stanowisko kata, zbrojownię oraz komnatę tortur. Jedno było pewne – przy takiej ilości atrakcji emocje murowane!

O 17:00 ruszyła sztafeta rodzin – Bieg po „dyszkę” dla rodziny – czyli bieg rodzinny zorganizowany wokół pocysterskiego stawu. Każdy uczestnik sztafety, który przebiegł jedno okrążenie (600m) przyczynił się do przekazania 10zł z puli sponsorowanej na rzecz naszej Fundacji. Organizatorami biegu była Parafia Jemielnica, Gmina Jemielnica oraz Nadleśnictwo Zawadzkie. Sztafeta cieszyła się ogromną popularnością. Wśród biegaczy można było dojrzeć przedstawicieli wszystkich pokoleń. Co najważniejsze – na twarzach wszystkich obecnych gościł niezmącony uśmiech – w końcu ruch to zdrowie! Ostateczny wynik to 1020 okrążeń! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w bieg: organizatorom, biegaczom, sponsorom i wszystkim dopingującym za wsparcie naszej Fundacji!

Na zakończenie Jarmarku odbył się koncert Jemielnickiej Orkiestry Dętej. Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wspaniałego festynu!

Sandra Bielska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia   Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA