Zimowy Zjazd – już we wspomnieniach!

zjazd_03

Chociaż panująca na zewnątrz aura sugeruje przyjście wiosny, nadszedł czas na zimową edycję naszego Zjazdu. Zgodnie z zapowiedzią spotkaliśmy się w niedzielę, 12 stycznia 2014 roku w Kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej na Mszy Świętej, której przewodniczył ks. bp. Andrzeja Czaja. Na ten dzień przypadło Święto Chrztu Pańskiego, które kończy okres Bożego Narodzenia w roku liturgicznym, do czego ks. biskup nawiązał w swojej homilii. Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy o godz. 14:00. Każdy obecny na Mszy otrzymał od biskupa specjalny obrazek w związku z rozpoczętym w 2014 roku Rokiem Rodziny. Wewnątrz mieści się modlitwa w intencji rodzin papieża Franciszka oraz błogosławieństwo naszego biskupa.

Po Mszy Świętej tradycyjnie zaprosiliśmy wszystkich do Auli Seminarium, aby przy kawie, herbacie i słodkościach spokojnie porozmawiać, a nade wszystko – spotkać się. Jak zwykle przygotowaliśmy również mnóstwo niespodzianek dla naszych kochanych dzieciaków: była Kraina Prezentów (do której od razu ustawiła się gigantyczna kolejka, ale bez obaw – losów starczyło oczywiście dla wszystkich!) oraz zabawy z naszymi uzdolnionymi pracownikami i wolontariuszami, którzy jak co roku przygotowali moc niespodzianek.

zjazd_05Frekwencja przerosła nasze oczekiwania – niemal od razu musieliśmy ustawiać dodatkowe stoły i krzesła, co nas oczywiście niezmiernie ucieszyło! Nasze spotkanie oficjalnie rozpoczął ks. Jerzy, nie zabrakło również ks. Pawła, a swoją obecnością zaszczycił nas także ks. biskup Andrzej. Kiedy wszyscy zajęli już miejsca przyszedł czas, aby zaprosić pod scenę dzieci. Rozpoczęliśmy krótką zabawą ruchową, a następnie usiedliśmy w kręgu i poznawaliśmy swoje imiona rzucając przy tym piłeczką. Gdy już zapoznaliśmy się ze sobą rozpoczęła się gra zespołowa o nazwie „Odnaleźć Anioła Stróża”. Dzieciaki nie poznały jednak tego tytułu! Na początku odczytany został list, który przyszedł do naszego Ośrodka Adopcyjnego. Napisały go dzieci, Ala i Tomek, niestety był on podziurawiony, przez co część treści była nieczytelna… Był to jednak efekt zamierzony, a przy tym jeden z głównych celów zabawy – chcieliśmy, aby dzieci zaangażowały się w kolejne zadania nie mając jasności do czego ich ona doprowadzi. Dzieci w liście prosiły o pomoc w odnalezieniu ważnego przyjaciela, przez usterki nie wiedzieliśmy jednak do końca kto to taki. Drogą do tego był szereg zadań, a za każde dobrze wykonane dzieci otrzymywały kopertę z „nagrodą”. Nie wolno jej było otworzyć dopóki nie zostały zebrane wszystkie – czyli w sumie sześć kopert. zjazd_06Zadania nie należały do najłatwiejszych! Trzeba było rozpoznać tropy zwierząt zostawionych na „śniegu”, udzielić odpowiedzi na zagadki, wykazać się skupieniem przy grze ruchowej, pokazać hasła w grze stylizowanej na „kalambury”… Było tego sporo! Na szczęście pomiędzy zadaniami nasze siły wzmacniał Andrzej – nasz psycholog, który dbał o to, aby kosz wypełniony słodyczami dotarł do każdego dziecka. W końcu udało nam się zebrać wszystkie koperty i można je było rozpakować! W środku każdej z nich był fragment układanki – po wyjęciu jej ze wszystkich kopert dzieci zaczęły dopasowywać, zastanawiać się, przykładać, aż w końcu, wspólnymi siłami ułożyły portret modlącego się Aniołka, o czym od razu głośno poinformowały prowadzących zabawę. Zagadka została więc rozwiązana – pomogliśmy dzieciom odnaleźć Anioła Stróża! Wtem na scenę wkroczył ksiądz Jerzy i podziękował dzieciom za zabawę, po czym zapewnił, że tak naprawdę Anioł Stróż jest z nami zawsze, niezależnie od okoliczności! Aby pamiętać o tym na co dzień każde dziecko otrzymało obrazek z Aniołem Stróżem, który na odwrocie można było spersonalizować. Oczywiście było wiele chętnych dzieci, aby wraz z księdzem odmówić modlitwę do Anioła Stróża! Nasza zabawa wciąż trwała – w specjalnie przygotowanych balonach umieściliśmy karteczki z informacjami na temat naszego „osobistego bożego ochroniarza”, które jeden z chłopców uczestniczących w zabawie z werwą przebijał i odczytywał umieszczone w środku hasła. To była świetna zabawa dla dzieci, a jednocześnie piękna lekcja o spotkaniu z Aniołem Stróżem – mamy nadzieję, że refleksja pozostanie w dzieciach na długo!

Po zabawie przyszedł czas na… kolędę! Do wspólnego śpiewania zaprosiły wszystkich nasze wolontariuszki. Poza kolędami dziewczyny zaśpiewały również inne znane dzieciom piosenki (m.in. „Świeć, gwiazdeczko, świeć” Arki Noego), również pozwoliły wykazać się najmłodszym, więc usłyszeliśmy zarówno inne znane piosenki jak i wiersze! Nie ma wątpliwości, że w dzieciach drzemie niejeden talent!

Podczas Zjazdu możliwy był zakup książki „CzwartePrzykazanie.pl”, zapraszaliśmy również na koncert Jerzego Połomskiego (który odbędzie się 22 stycznia 2014 roku w Filharmonii Opolskiej). Dochód ze sprzedaży książek i biletów jest przekazany na cele naszej Fundacji.

Również tego dnia miało miejsce spotkanie opłatkowe Duszpasterstwa Rodzin. Członkowie Duszpasterstwa wraz ze swoimi rodzinami uczestniczyli we Mszy Świętej, a następnie udali się do DA Resurrexit, gdzie w rodzinnym gronie dzielili się swoimi zwyczajami świątecznymi i odśpiewali kolędy. Był również czas na podsumowanie wydarzeń z zeszłego roku oraz wyznaczenie Duszpasterstwu nowych zadań na przyszłość.

Nasz Zjazd zakończył się około godziny 18:00. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w jego organizację i wyrażamy szczerą nadzieję na ponowne spotkanie w czerwcu, w Kamieniu Śląskim! Do zobaczenia!

Sandra Bielska

radio-plus-opole
  Lokalna Strefa Plusa, 13.01.2014
autor: Danuta Starzec

Rozmowa z ks. dr Jerzym Dzierżanowskim
logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA