Wyjazdy zarobkowe przynoszą korzyści pod względem ekonomicznym zarówno dla osób pracujących poza granicami kraju, jak też dla tych, którzy pozostają w Polsce. Rozłąka może powodować jednakże narastanie wielu trudności w codziennym funkcjonowaniu rodziny.
Wśród nich można wymienić:
- narastające obciążenie obowiązkami domowymi i rodzinnymi osoby pozostającej w Polsce;
- problemy wychowawcze z dziećmi;
- rozkład życia małżeńskiego (małżeństwo trwa z formalnego punktu widzenia jednak małżonków przestaje łączyć jakakolwiek więź emocjonalna);
- osamotnienie w rozwiązywaniu codziennych problemów;
- oddalanie się od siebie poszczególnych członków rodziny;
- brak wglądu w codzienne przeżycia i wydarzenia.
Dzieci są osobami, które najboleśniej doświadczają konsekwencji wyjazdu rodzica, najgorzej znoszą zaistniałą sytuację, ale także dzięki ich zachowaniom najszybciej można rozpoznać problemy funkcjonowania danej rodziny. W 2008 r. do powszechnego użycia weszło pojęcie eurosieroctwa. Jest to sytuacja, w której emigracja zarobkowa rodziców/rodzica powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu dziecka.
Najczęściej przejawiać się to może poprzez:
- obniżenie wyników w nauce;
- opuszczanie zajęć;
- zachowania agresywne;
- zachowania przestępcze;
- chęć zwrócenia na siebie uwagi;
- roztargnienie;
- niską samoocenę;
- sięganie po używki.
Często rodzice wyjeżdżający za granicę nie mają świadomości, by zabezpieczyć dziecko pod względem opieki prawnej, co znacznie utrudnia pracę wychowawczą i edukacyjną nauczycielom (np. w przypadku pozwolenia na pełne uczestnictwo w formach zajęć pozaszkolnych: wycieczki szkolne, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne), a także ogranicza podejmowanie decyzji dotyczących ochrony zdrowia i życia dziecka.
A zatem…
Jak być blisko na odległość?
Jak pomóc sobie i swojej rodzinie w sytuacji rozłąki zarobkowej?
Jak poradzić sobie z negatywnymi skutkami wyjazdów do pracy za granicę?
Poniższa publikacja i broszura odnoszą się do problemów dotyczących migracji zarobkowych widzianych oczyma psychologa, pedagoga, prawnika, duszpasterza i pracownika socjalnego. Wskazując na konkretne sfery życia indywidualnego, rodzinnego i społecznego, opisują złożoną sytuację migrantów i ich rodzin, a także, co najważniejsze, podają konkretne formy i możliwości pomocy tym osobom. Autorzy mają nadzieję, że zaprezentowane w poradniku treści będą wsparciem w rozwiązywaniu różnorodnych problemów zarówno dla osób na stałe pracujących za granicą, jak i członków ich rodzin.
Poradnik Miniporadnik