Od ponad 10 lat nasza Fundacja działa aktywnie na rzecz dzieci z FASD i ich rodzin. Jest to możliwe dzięki realizacji zadania publicznego „Zrozumieć dziecko z FASD”, który jest finansowany ze środków z budżetu Miasta Opola.
CZYM JEST FASD?
Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (w skrócie z angielskiego – FASD) to zaburzenia rozwoju występujące u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży.
Najcięższą formą uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol stanowi Płodowy Zespół Alkoholowy (w skrócie z angielskiego – FAS).
Stwierdzono, że po upływie od 40 do 60 minut od spożycia przez matkę alkoholu, jego stężenie we krwioobiegu dziecka jest równe stężeniu alkoholu we krwi matki. Sumując, kiedy pije matka, pije również dziecko.
Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny dziecka przez całe jego życie.
której spożycie nie naraża dziecka na wystąpienie FASD,
kobiety planujące dziecko lub spodziewające się go nie powinny pić alkoholu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ SŁUCHAJĄC NASZYCH PODCASTÓW O FASD!
Podcasty zostały przygotowane we współpracy ze specjalistami, którzy na co dzień pracują z dziećmi z FASD i ich rodzinami. Wśród nich są psycholożki, pedagożki, fizjoterapeutka, psychotraumatolożka oraz rodzice dziecka z FASD. Dzielą się z nami wiedzą i swoimi doświadczeniami.
Oto lista podcastów, które przygotowaliśmy – wystarczy kliknąć na wybrany temat i posłuchać!
- Czym jest FASD?
- Mity na temat FASD i spożywania alkoholu.
- FASD u dziecka okiem fizjoterapeuty.
- Terapia dziecka z FASD – z doświadczenia psychologa.
- Rodzice o dziecku z FASD.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: fas@dfoz.pl
Posłuchaj – dowiedz się – przekaż dalej!
Projekt został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Opola