9 września – Światowy Dzień FAS

Dziś Światowy Dzień FAS. Ma on na celu zwiększenie świadomości przyszłych rodziców na temat negatywnych skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego zadaniem jest również zwrócenie uwagi społeczeństwa na powszechność problemu, który, jak się okazuje, występuje na całym świecie. FAS jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 jako odrębna jednostka chorobowa. Szacuje się, że na świecie rodzi się więcej dzieci z FAS niż z autyzmem i trisomią 21. Liczne badania i opracowania specjalistów dają mocne i niepodważalne dowody na to, że dzieci z FAS są wśród nas i choć o ich trudnościach zwykło się mówić, „niewidzialna” choroba, to jednak staraniem naszej Fundacji jest to, aby nie były to „niewidzialne” dzieci.

Praca z dziećmi dotkniętymi FASD to jedno z najważniejszych zadań, jakich podejmuje się nasza Fundacja. Corocznie diagnozujemy dzieci i pracujemy z całymi rodzinami, w których istnieje problem związany z dysfunkcją, będącą rezultatem spożywania przez matkę alkoholu w czasie ciąży (syndrom FAS/FAE).

Nasza praktyka pokazuje, iż zastosowanie różnorodnych narzędzi terapeutycznych może pozwolić dziecku na wzrost i osiągnięcie znacznego postępu w funkcjonowaniu społecznym, a także emocjonalnym. Bardzo ważnym jest, aby nie poprzestawać jedynie na określeniu zaburzenia występującego u dziecka, lecz również umiejętnie je niwelować – w przypadku FASD najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalna terapia, która składa się na pracę interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, którzy nie tylko stymulują rozwój dziecka, ale również pozwalają mu na przekraczanie barier w różnych aspektach życia: w sferze fizycznej (za sprawą pomocy fizjoterapeuty, terapeuty SI oraz neurologopedy), w sferze emocjonalno-społecznej (za sprawą działań psychologa i pedagoga oraz psychiatry).

źródło: PIxabay

Nasz Interdyscyplinarny Zespół Diagnostyczno-Terapeutyczny, Konsultacyjny oraz Edukacyjny wraz z punktem informacyjno-konsultacyjnym (dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, wychowawców itd.) jest miejscem, w którym dziecko zostanie włączone w wieloaspektową terapię, która dzięki swojej różnorodności pozwoli na oddziaływanie na beneficjenta za pomocą różnych technik i form stymulacji. Zapraszamy do kontaktu i udziału w naszym projekcie.

Katolicki Ośrodek Adopcyjny i Opiekuńczy Pl. Katedralny 4, 45-005 Opole tel./fax 77 44-19-905 lub 77 44-11-500.

Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Miasta Opola.

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA