Relacja z turnusu integracyjno-edukacyjnego dla rodzin zastępczych w Korbielowie

Po długiej przerwie spowodowanej sytuacją sanitarno-epidemiologiczną, w sierpniu ponownie spotkaliśmy się z rodzinami zastępczymi na turnusach integracyjno-edukacyjnych. Tym razem zawitaliśmy do Korbielowa, aby w pensjonacie „Pilsko-Jontek” spotkać się z Państwem na zajęciach dla rodzin, dzieci i młodzieży.

Nasz ośrodek położony był wśród zieleni i lasów. Swój czas wolny rodziny przeznaczały na wspólną rekreację korzystając np. z możliwości wędrowania po okolicznych górach bądź na zwiedzaniu malowniczej okolicy. Na miejscu rodziny mogły również skorzystać z basenu oraz sauny.

Prowadzone przez nas warsztaty spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony rodzin. Przygotowana przez zespół naszego Ośrodka oferta była zróżnicowana i szeroka. Staraliśmy się, aby każdy uczestnik turnusu znalazł w niej coś dla siebie, zależało nam jednak również, aby spotkać się na nich z całą grupą wypoczywającą na turnusie. Pomogły nam w tym pierwsze zajęcia, które służyły integracji poprzez wykonanie ćwiczenia pt. „Mini ja” (pochodzącego z materiałów projektu edukacyjnego Aflatoun). Przy prezentowaniu swojej papierowej miniatury mogliśmy się wszyscy poznać i zawiązać pierwsze serdeczne relacje. Był to też moment na przedstawienie planu zajęć i spotkań na kolejne dni, co pomogło rodzinom w lepszym zaplanowaniu dalszego wypoczynku.

Już następnego dnia najmłodsze dzieci wraz z rodzicami spotkały się z nami na wyjątkowych zajęciach. Z materiałów z recyklingu, posiłkując się jedynie własnym talentem i wyobraźnią, stworzyły bajeczne zamki i fortece. Jak to „na budowie” – i u nas fantazja poniosła maluchy dużo dalej niż zakładaliśmy pierwotnie: zatem powstała również fabryka lemoniady, elektrownia, baseny na dachu, a nawet latarnia morska! Każdy z projektów cechował duży indywidualizm, żadna z budowli nie przypominała innej. Jednocześnie rodzinom udało się wypracować wspólny punkt widzenia i zaspokoić każdą „wizję” naszych małych artystów.

Poza tym przygotowaliśmy również tradycyjne kalambury oraz zajęcia z kartami metaforycznymi dla nastolatków. Dzieci doskonaliły też swoją kreatywność malując i zdobiąc w niezwykły sposób znalezione na tę okoliczność w okolicy kamienie. Jak zwykle jesteśmy zaskoczeni ilością pomysłów, jaką mieli młodsi uczestnicy naszego turnusu!

Warto również podkreślić, iż ten wyjazd miał służyć rodzinom, aby mogły zregenerować swoje siły, ale również otrzymać specjalistyczne wsparcie. W tym celu każdego wieczoru odbywały się dodatkowo zajęcia grupowe dla dorosłych oraz indywidualne konsultacje dla rodziców zastępczych, którzy mogli w ten sposób podnieść swoje kompetencje wychowawcze, porozmawiać o indywidualnych przypadkach w swojej rodzinie oraz wymienić się cennymi doświadczeniami z innymi rodzicami.

Ostatniego wieczoru zorganizowaliśmy ognisko, podczas którego nie tylko jedliśmy smakołyki przygotowane przez personel pensjonatu, ale również zorganizowaliśmy dzieciom zabawy z balonikami. Spotkanie na świeżym górskim powietrzu zaostrzyło apatyt i pozwoliło też na przeprowadzenie wielu rozmów już w nieco swobodniejszej atmosferze. Następnego dnia pozostało już tylko się pożegnać i bezpiecznie wrócić do swoich domów!

Turnus w całości został sfinansowany w ramach projektu „Silna i zwarta rodzina na szczyt się wspina II”, który realizowany jest przez Fundację „Bądź Dobroczyńcą” w partnerstwie z naszą Fundacją. Projekt ten realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 8 Integracja Społeczna, Działanie 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych.

Celem projektu jest wsparcie rodzicielstwa zastępczego poprzez realizację kompleksowych działań prowadzonych w kierunku wzmocnienia i rozszerzania potencjału rodzin zastępczych w województwie opolskim. Działania prowadzone są przez dwie Fundacje, aby zmaksymalizować doświadczenie i kompetencje tych organizacji pozarządowych działających od wielu lat w obszarze wspierania rodzin i pieczy zastępczej oraz budowania współpracy w celu podnoszenia jakości działań na rzecz dobra społecznego.

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA