Pierwsze zajęcia w ramach FIO już za nami!

Słoneczny sierpień zachęcił nas do przeprowadzenia zajęć na zewnątrz, w przydomowym ogrodzie. Rozpoczęliśmy od twórczej rozgrzewki: mamy i dzieci odpowiadały na pytania takie jak: co się stanie, gdy zatańczy igła z nitką? Czy też: czy kaczki chodzą do praczki? Co się dzieje na straganie w dzień targowy? Uczestnicy zajęć bardzo żywiołowo zareagowali na to zadanie i próbowali skojarzyć właściwe odpowiedzi – w ten sposób płynnie przeszliśmy do rozmowy na temat twórczości znanych i lubianych polskich poetów.

Wspólne czytanie wierszy, takich jak „Lokomotywa”, „Kaczka-dziwaczka”, a także fragmentów prozy, czyli kultowego „Plastusiowego Pamiętnika” oraz „Przygód Wróbelka Elemelka” dały mamom i dzieciom wiele radości. W toku dalszej dyskusji okazało się, że mieszkańcy Domu Matki i Dziecka są ogromnymi fanami „Akademii Pana Kleksa” i w dużej mierze to na twórczości Jana Brzechwy będą się opierać scenariusze domowych spektakli teatralnych, które będziemy stopniowo przygotowywać na kolejnych zajęciach.

Kolejna część zajęć to już dyskusja o tym jak należy zachowywać się w teatrze. Schludny ubiór, wyłączenie telefonu komórkowego, zakaz jedzenia oraz picia pojawiły się niemal od razu na naszej tablicy – kolejne punkty, takie jak szacunek do aktora i nieprzeszkadzanie innym uczestnikom w trakcie przedstawienia pozwoliły na dłuższą rozmowę na temat tego, jak powinniśmy funkcjonować w przestrzeniach publicznych.

Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu „Kultura dla każdego”, które są prowadzone przez grupę nieformalną „Razem przeciw wykluczeniu”, która działa pod patronatem Stowarzyszenia „Czas dla Rodziny”, realizując działanie ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Sandra Narewska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia   Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA