Zabawy z dzieckiem w pierwszych miesiącach życia – zajęcia aktywizacyjne w Domu Matki i Dziecka

W przeddzień Dnia Matki odbyły się kolejne zajęcia aktywizacyjne dla mieszkanek Domu Matki i Dziecka. Tym razem spotkałyśmy się, aby pomówić o rozwoju dziecka od pierwszego dnia życia do roku, a przy okazji opowiedzieć o zabawach, jakie już wówczas można bezpiecznie stosować.

Inspiracją do zorganizowania tego warsztatu był aktualny skład osobowy matek zamieszkujących Dom, wśród których przeważają mamy dzieci rocznych oraz młodszych. Taki temat idealnie wpasowuje się w ich aktualne potrzeby i wzmacnia w sposób znaczny ich kompetencje rodzicielskie.

Na początku rozmawiałyśmy przede wszystkim o tym jak nowe i fascynujące, a zarazem trudne są dla niemowląt pierwsze miesiące życia. Warto wówczas wiedzieć jak pokierować aktywnością dziecka, aby wzmocnić z nim więź i jednocześnie stymulować jego rozwój. Wśród propozycji zabaw były proste działania, które większość mam stosuje intuicyjnie. Kołysanie dziecka i śpiewanie mu, zabawa w „A ku ku!”, „Ważyła sroczka kaszkę”, „Było – nie ma – jest!”, zabawy grzechotką to tylko niektóre spośród propozycji, które padły w trakcie zajęć. Nasze „zabawy” były na bieżąco wypróbowywane na dzieciach – z ogromnym powodzeniem!

Podkreślałam również jak ważne jest mówienie do dziecka, opowiadanie mu o tym co robimy, nawet w trakcie przewijania pieluszki, karmienia, czynności pielęgnacyjnych itd. Matki zgodnie stwierdziły, że bardzo podobały im się zajęcia, które wyposażają je w konkretne narzędzia do działań i aktywności z dzieckiem. Będziemy pogłębiać tematykę tego spotkania podczas kolejnych spotkań.

Sandra Narewska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA