Prawa dziecka na zajęciach w Klubie Aflatoun

8 czerwca w naszej Fundacji odbyły się ostatnie przedwakacyjne zajęcia, prowadzone w Klubie Aflatoun. Tym razem tematyka naszego spotkania była związana z pojęciem praw i obowiązków. Już na początku zapytałam dzieci: czym jest prawo? Kto je ustanawia? Czy dzieci mają swoje prawa? W trakcie zajęć wspólnie staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania.

Zajęcia obfitowały w ćwiczenia aktywizacyjne, ruchowe oraz plastyczne. Wszystkie wymagały od uczestników skupienia i uruchomienia wyobraźni, dając jednocześnie mnóstwo frajdy w pakiecie z praktyczną wiedzą. Jednym z najbardziej absorbujących zadań było tworzenie w osobnych drużynach wież, które dzieci budowały mając do dyspozycji ten sam zestaw materiałów. Budulcem były puste opakowania po kosmetykach, rolki po papierze, inne tworzywa, które „powinny” trafić do kosza… Ale na szczęście przed wyrzuceniem mogły posłużyć do wspaniałej zabawy – finalnie powstały dwie oryginalne budowle, które zachwycały swoją funkcjonalnością oraz przeznaczeniem: dzieci stworzyły most zwodzony z oceanarium (!) oraz wieżę dla latarnika, który dodatkowo miał do swojej dyspozycji huśtawkę (!!).

W ostatniej części zajęć rozmawiałam z uczestnikami o prawach dziecka. To była bardzo inspirująca dyskusja, podczas której dzieci tłumaczyły sobie nawzajem co kryje się pod treścią poszczególnych praw. Idealnym podsumowaniem spotkania była wypowiedź jednej ze starszych uczestniczek, która wyznała, iż wszystkie dzieci muszą wiedzieć, że mają prawo ZNAĆ swoje prawa.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za obecność i aktywność, szczególnie dziękuję rodzicom za zaufanie i entuzjazm dla stworzenia naszego Klubu Aflatoun. Planujemy uruchomić regularne spotkania w Klubie jesienią. Metodyka i scenariusze zajęć będą wykorzystywane również do działań w Domu Matki i Dziecka oraz w pracy z dziećmi z rodzin zastępczych i adopcyjnych.

Autorką zdjęć jest nasza wolontariuszka Karolina, której serdecznie dziękuję za pomoc!

Sandra Narewska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA