Zabawy z piaskiem księżycowym w Domu Matki i Dziecka

zabawy-piasek_00821 kwietnia w Domu Matki i Dziecka odbyły się kolejne zajęcia integracyjne. Tym razem na spotkaniu obecne były zarówno mamy, jak i dzieci, ponieważ prezentowaliśmy im wyśmienity sposób na wspólną zabawę w domu.

„Jak zająć dziecko na długie godziny?”, „Co robić, gdy na dworze plucha?” Te i inne podobne pytania często zaprzątają głowę rodziców, chcących zapewnić jak najlepsze warunki do zabawy i rozwoju dla swoich pociech. Wszystkie dzieci uwielbiają ugniatać, lepić, tworzyć zabawne budowle i wycinać kształty foremkami. Do tego typu aktywności potrzebujemy jednak specjalnej masy, która często bywa kosztowna i (na skutek intensywnej eksploatacji) niewydajna. Wychodząc naprzeciw takim potrzebom zorganizowaliśmy zajęcia, na których pokazaliśmy jak wykonać domowym sposobem piasek księżycowy!

Piasek księżycowy, obok tradycyjnej masy solnej i robiącej aktualnie furorę ciastoliny, jest materiałem, do przygotowania którego potrzebujemy jedynie dwóch składników. Łącząc w odpowiedniej proporcji mąkę pszenną z oliwką dla dzieci (taka była nasza wersja) uzyskujemy przyjemnie pachnącą masę, która po odpowiednim wyrobieniu nadaje się do wielu kreatywnych zabaw z dzieckiem. Aby uatrakcyjnić jej wygląd, dodaliśmy do niej odrobinę barwnika spożywczego.

Dzieci były zachwycone pomysłem i z przyjemnością ugniatały piasek księżycowy, tworząc przy jego pomocy różnorodne budowle. W ruch poszły również foremki do ciast, dzięki którym można było wycinać na jego płaszczyźnie szalone kształty. Taka zabawa rozwija zdolności manualne, uczy koncentracji, pobudza wyobraźnię i rozwija percepcję. Piasek nadaje się do wielokrotnego użytku i odpowiednio przechowany nie traci swoich właściwości. Jest również materiałem dostępnym dla każdego, bo nieskomplikowanym w przygotowaniu i do tego przyjaznym dla środowiska.

Zajęcia integracyjne dla mieszkańców Domu Matki i Dziecka zostały zorganizowane w ramach projektu „Dbając o przyszłość dziecka”, który jest finansowany z środków Urzędu Miasta Opola.

Sandra Narewska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA