Zabawa w teatrzyk w Domu Matki i Dziecka

zabawa-teatrzyk_07Wizyta w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora była bardzo emocjonującym przeżyciem dla mieszkańców Domu Matki i Dziecka. W projekcie, realizowanym przez zaprzyjaźnione z naszą Fundacją Stowarzyszenie „Czas dla Rodziny” na czerwiec zaplanowano również warsztaty plastyczne, podczas których wykonywaliśmy kukiełki do domowego teatrzyku.

Przygotowując salę do zajęć wzbudzaliśmy dużą ciekawość w dzieciach, mieszkających na terenie Domu. Były bardzo zaintrygowane faktem, iż z drewnianych łyżek, którymi „przecież mama miesza zupę w kuchni” można wyczarować kukiełkę, która posłuży do zabawy. Z niedowierzaniem patrzyły na znane im materiały plastyczne, takie jak farby i flamastry, które miały posłużyć do tej magicznej transformacji.

Na początku przypomnieliśmy zasady zachowania się w teatrze i wraz z dziećmi wymienialiśmy je „na wesoło” – z pokazywaniem, na zasadzie popularnej gry „kalambury”. Później wyjaśniliśmy pokrótce na czym będą polegać nasze zajęcia i pokazaliśmy jak wykonać najprostszą kukiełkę. Kiedy dzieci zabierały się już do pracy, oglądały farbki i obmyślały koncepcje swoich „księżniczek”, „pszczółek” i innych stworów, mamy wysłuchały psychologa, który opowiadał o znaczeniu zabaw teatralnych w rozwoju dziecka.

Zajęcia miały charakter integracyjny, bowiem mamy pracowały razem z dziećmi i wspólnie angażowały się w proces twórczy. Wyobraźnia dzieci nie znała granic, a wykonane prace charakteryzowały się dużą oryginalnością. Po malowaniu spróbowaliśmy się pobawić w teatr, wykorzystując do tego świeżo wykonane kukiełki. Pokazaliśmy jak wciągająca jest to zabawa i jednocześnie jak wiele dobrego wnosi w relację dziecka i rodzica.

Spotkanie było częścią projektu „Aktywizacja mieszkańców Domu Matki i Dziecka w Opolu-Grudzicach”, który sfinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Sandra Bielska

sponsorzy

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA