Dom Matki i Dziecka z wizytą w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora

Jteatr-lalek_002Jednym z zaplanowanych działań, w ramach projektu aktywizowania mieszkańców Domu Matki i Dziecka w Opolu, realizowanego przez zaprzyjaźnione z naszą Fundacją Stowarzyszenie „Czas dla Rodziny” była wizyta w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

Chcieliśmy, aby mamy współorganizowały z prowadzącymi to wydarzenie, dlatego wyjście zaplanowały w dużej mierze same. Po przedstawieniu im repertuaru teatru wspólnie zastanawiały się nad spektaklem, na który pójść, czytały wnikliwie ich opisy, zamieszczone na stronie teatru, dobierały również godziny wyjścia tak, aby nie kolidowały one z ich obowiązkami domowymi oraz służbowymi. Dzieci na propozycję wyjścia zareagowały bardzo entuzjastycznie, choć nieliczne wśród nich wiedziało na czym polega sztuka teatralna oraz miejsce, do którego się udadzą.

Z uwagi na to, iż dzieci zamieszkujące Dom Matki i Dziecka są w różnym wieku, dobór spektakli był zróżnicowany pod kątem wieku i możliwości naszych podopiecznych. Dzięki bogatej ofercie Teatru z spektaklu mogły skorzystać wszystkie spośród nich!

„Koziołek Matołek”, opowieść o słynnym Koziołku z Pacanowa bardzo spodobała się naszym przedszkolakom. Zrealizowana na dużej scenie teatru zrobiła ogromne wrażenie i dzieci długo jeszcze podśpiewywały melodię główną z spektaklu: „Bo Koziołek, wziął tobołek i wędrował biedaczysko! Po szerokim, szukać świecie, tego co jest bardzo blisko!”. Słowa tej piosenki, proste i łatwe do wyśpiewania, zawierają w sobie ważną prawdę o życiu, która, mamy nadzieję, zostanie w pamięci zarówno najmłodszych, jak i ich mam.

„Szanowny Pan Chrabolini i inne dziwadła” był spektaklem, na które wybrały się głównie starsze dzieci. Jest to szczególna opowieść, na którą wpływ mają… uczestnicy! Dzieci wespół z aktorami wymyślają kolejne postacie, zmieniają bieg wydarzeń i co bardzo ważne, wymyślają zakończenie opowiadanej bajki. Wszystko to wśród zabawy i ogólnej wesołości! Ten spektakl wywołał wiele uśmiechów na buziach dzieci.

Nasze najmłodsze dzieciaki również odwiedziły teatr! Stało się to możliwe za sprawą spektaklu „LABirynt”, który swoją premierę miał pod koniec maja 2015 roku. Po raz pierwszy w Opolu do teatru zostały zaproszone niemowlęta, nawet te kilkumiesięczne. „LABirynt” jest przeznaczony dla dzieci do 3 roku życia i jest zachwycającą podróżą rodziców i dzieci w głąb teatralnego doświadczania świata. Wszyscy uczestnicy spektakli zgodnie stwierdzili, że było WARTO i wyrazili chęć uczestniczenia, już samodzielnie, w kolejnych! Lepszej reakcji nie mogliśmy sobie wymarzyć i bardzo się cieszymy z entuzjazmu i radości mam i dzieci – o to właśnie chodziło!

Sandra Bielska

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA