Jak przygotować wspólne wyjście z dzieckiem? – warsztaty w Domu Matki i Dziecka

czas-dla-rodziny-relacja_00115 czerwca 2015 roku, w Domu Matki i Dziecka zostały przeprowadzone warsztaty z mamami, zorganizowane w ramach projektu aktywizacyjnego mieszkańców Domu, realizowanego przez Stowarzyszenie „Czas dla Rodziny”. Tematyka zajęć dotyczyła przygotowania mam i dzieci do wspólnych wyjść i dłuższych wyjazdów, jakich w okresie letnim niemało.

Ładna pogoda sprawiła, że zajęcia postanowiliśmy zorganizować na zewnątrz, w przydomowym ogrodzie. Dzięki pomocy wolontariuszki dzieci przebywały pod fachową opieką, a mamy mogły skupić się na istocie zajęć. Na początku poprosiliśmy mieszkanki, aby wymieniły rzeczy i sprzęty, które biorą ze sobą na całodniową wycieczkę. Propozycje były różnorodne i zaskakujące i uświadomiły nam jak bardzo potrzebne było to spotkanie.

czas-dla-rodziny-relacja_002Już na początku zajęć uczestniczki wyznały, iż organizowanie całodniowych wycieczek i wyjść z dzieckiem jest trudne i nużące i z tego powodu raczej z nich rezygnują. Zrozumieliśmy, że każda tego typu inicjatywa była dla nich okupiona ogromnym stresem, bo kojarzy się z głównie z niepowodzeniem i frustracją. Nasze zajęcia stały się więc szansą na zmianę tego sposobu myślenia.

Omówiliśmy z mamami cały proces przygotowania się do wyjazdu. Wskazaliśmy gdzie mogą poszukiwać atrakcyjnych ofert, tańszych biletów, jakie strony w Internecie śledzić, aby przy planowaniu wspólnego wyjścia nie tylko dobrze się bawić lecz również zaoszczędzić. Tuż po tym krok po kroku omówiliśmy co warto mieć w torbie, wyjeżdżając z dzieckiem na cały dzień. Szczególne zainteresowanie wzbudziło jedzenie – mamy stawiały na popularne i raczej słone przekąski, jednak po wyjaśnieniu, iż tego typu jedzenie wzmaga pragnienie i ma niską wartość energetyczną, mieszkanki same doszły do wniosku, że dużo lepsze są np. pokrojone owoce bądź proste wafelki.

czas-dla-rodziny-relacja_003Na zakończenie spotkania każda z mam otrzymała specjalnie przygotowane materiały, które zawierały w sobie całą treść przygotowanych zajęć. W skład materiałów wchodziła również przykładowa lista produktów do zabrania, która może posłużyć za wzór przy planowaniu kolejnych wyjść z dzieckiem. Mieszkanki były bardzo zadowolone z zajęć i wyznały, że wiedza z nich wyniesiona ułatwi im zorganizowanie wycieczek i wyjazdów w najbliższym czasie.

Projekt sfinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Sandra Bielska sponsorzy

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia   Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA