Bądź wrażliwy na potrzeby osób starszych!

zawieszka-frontSpołeczeństwo, w którym żyjemy jest zróżnicowane i jest to jego ogromna wartość. Dzieli nas przede wszystkim wiek. Na każdym etapie naszego życia czekają nas nowe sytuacje, które musimy poznać i oswoić. Patrzymy na naszych rodziców i dziadków i obserwujemy jak się zmieniają, rozumiejąc, że taka właśnie jest kolej rzeczy. Często jednak zapatrzeni we własne problemy zapominamy o tych, którzy są starsi i mogą potrzebować naszego wsparcia. Rodzina, sąsiedzi, znajomi, w każdej z tych grup bliskich nam osób znajdziemy seniora. Zachęcamy, aby zauważać trudności, z jakimi się borykają, a w razie potrzeby nieść im bezinteresowną pomoc. Czasem wystarczy tylko kilka dobrych słów i spotkanie. Bądźmy wrażliwi na potrzeby osób starszych!

Nasza Fundacja przygotowała specjalną zawieszkę, którą można powiesić na klamce. Podarujmy ją bliskim, znajomym, ale przede wszystkim sobie. Będzie ona przypominać o trosce należnej naszym seniorom. Co jakiś czas odpowiadajmy sobie na poniższe pytania i uświadamiajmy jak bardzo potrzebni jesteśmy w życiu osób starszych i ile radości możemy sobie nawzajem podarować poprzez zwykłe spotkanie.

  • Czy chętnie odwiedzasz Babcię, Dziadka lub starszego sąsiada?
  • Czy słuchasz ich wspomnień i opowieści?
  • Czy poświęcasz im więcej czasu i uwagi?
  • Czy wychodzisz z Dziadkami do kina, teatru i na spacer?
  • Czy opowiadasz mi o swoich marzeniach i planach?
  • Czy zauważasz, gdy starsze osoby w Twoim otoczeniu potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów, posprzątaniu mieszkania, wyprowadzeniu psa na spacer itp.?
  • Czy jesteś gotowy, aby wesprzeć swojego starszego sąsiada?

Pamiętaj, Ty też kiedyś będziesz seniorem!

zawieszka_seniorzy_beta

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA