Relacja z Metropolitalnego Święta Rodziny w Opolu – galeria zdjęć

Tablica- Metropolitarny Rok RodzinyTrwające Metropolitalne Dni Rodziny są doskonałą okazją do spotkań, inspirowania rozmów i organizacji wydarzeń, promujących rodzinność i chrześcijańskie ideały. Minione tygodnie obfitują w ważne dla wszystkich rodzin daty: niedawno obchodziliśmy Dzień Matki, w lipcu czeka nas Dzień Ojca, a w ubiegłą niedzielę obchodziliśmy najmilszy spośród wszystkich: Dzień Dziecka. 1 czerwca był datą szczególną jednak nie tylko dla dzieci, lecz również dla wszystkich, którzy bronią świętości życia oraz podkreślają fundamentalną rolę rodziny w społeczeństwie. Ulicami Opola przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny, a w Katedrze została odprawiona uroczysta Msza Święta.

Eucharystia rozpoczęła się o 12:00 i była celebrowana przez ks. bp. Pawła Stobrawę. Mszę koncelebrowali ks. Jerzy Dzierżanowski, ks. Edmund Podzielny oraz ks. Paweł Landwójtowicz. Wspólna modlitwa zgromadziła rzesze wiernych. W homilii ks. biskup odwołał się do przeczytanych chwilę wcześniej słów z Pisma Świętego. Na początku zadał pytanie: czy wpatrywanie się w niebo jest złe? Okazuje się, że zła jest tylko bezczynność. Wszyscy otrzymaliśmy czas od Pana Boga między wniebowstąpieniem Pana Jezusa, a Jego powtórnym przyjściem. I właśnie ten czas mamy wypełnić swoim pięknym i szlachetnym życiem. Takie zadanie dostali również apostołowie, za ich przykładem podążają współcześnie biskupi, kapłani i misjonarze. Można zadać sobie pytanie: co zrobić, aby nasze życie było szlachetne i piękne? Biskup odpowiada: należy żyć według Ewangelii, według przykazań, miłować bliźnich i pamiętać o słowach, które Jezus wypowiedział podczas kazania na Górze: „Wy jesteście solą ziemi i światłością światła”. Biskup zwrócił również uwagę na to, abyśmy byli zatroskani o zbawienie wszystkich tych, których Opatrzność postawi nam na życiowej drodze. Szczególną troską powinniśmy otoczyć wszystkie rodziny, które, jak powiedział św. Jan Paweł II „są wspólnotą świętych”. – „Marsz, na który pójdziemy po Mszy, jest manifestacją wartości chrześcijańskich” – mówił biskup na zakończenie homilii, dodając po chwili iż należą się podziękowania dla organizatorów oraz uczestników marszu, wszystkich wspólnot, organizacji i wszystkim rodzinom z małymi i dużymi dziećmi, którzy włączyli się w to szlachetne dzieło.

Po Mszy Świętej, o 13:30 spod Katedry wyruszył Marsz dla Życia i Rodziny. Szliśmy ulicami Opola w radosnych nastrojach. Trasa marszu biegła przez ulice: Katedralną, Piastowską oraz Ozimską. Metę stanowił Plac Kopernika, na którym rozpoczął się Piknik Rodzinny. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji dla każdego! Wszyscy chętni budowali wspólnie logo Roku Rodziny z 1600 sztuk puzzli. Specjalnie przygotowana tablica prędko zapełniała się kolejnymi elementami, które każdy mógł dodatkowo spersonalizować. Dużo ciekawych rzeczy działo się również na scenie: do dzieci przybył animator-Pirat, który zabawiał najmłodszych bez wytchnienia! Nie obyło się bez tańców oraz specjalnych zadań. Dzieciaki, podzielone na dwie drużyny, bawiły się m.in. w przeciąganie liny. Później przyszedł czas na szaloną zumbę! Dzięki obecności instruktorki tego bardzo energetyzującego tańca wszystkich porwała radosna muzyka oraz taniec.

Około 16:30, zgodnie z zapowiedziami, na plac wjechała straż pożarna z wysięgnikiem, z którego wykonano „Portret Rodzinny”. Opolskie (i nie tylko!) rodziny zostały sfotografowane wraz z logo Roku Rodziny, które udało się w pełni ułożyć! Tablica została przeniesiona do wnętrza Katedry, gdzie już można ją oglądać. O 17:00 wystąpił zespół Raz, Dwa, Trzy, który na polskiej scenie muzycznej przebywa od 1990 roku. Repertuar grupy łączy elementy rocka, folku oraz poezji śpiewanej. Koncert był bardzo ciepło przyjęty przez opolską publiczność, wśród której wielu było fanów zespołu. Występ był idealnym zwieńczeniem pięknego Pikniku Rodzinnego – zapraszamy wszystkich (już!) za rok!

Sandra Bielska

Zapraszamy do zobaczenia reportażu autorstwa Marcina Fenger

logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA