Nie ma sytuacji bez wyjścia

Nie-ma-sytuacji

Pobierz całe wydanie w PDF

Szybkie tempo życia, ciągłe zmiany, brak stabilizacji to znaki naszych czasów. W takim świecie bardzo trudno odnaleźć się dorosłym, ukształtowanym, dojrzałym ludziom. Jak zatem mają poradzić sobie dzieci?

 

Dojrzewanie to niełatwy okres dla młodych ludzi. Młodzieńcze bunty, burza hormonów, częstsze kłótnie z rodzicami, pierwsze miłości i ważniejsze decyzje. To wszystko ma wpływ na kształtowanie się poczucia własnej wartości, samooceny, wiary w siebie i własne możliwości oraz poczucia bezpieczeństwa. Coraz częstsze trudności wydają się czasem nie do pokonania, a to rodzi jeszcze większe problemy. Młodzież zaczyna uciekać w uzależnienia, zaburzenia odżywania itp.

 

Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia podjęła się zidentyfikowania najczęściej pojawiających się zagrożeń i problemów młodych osób, są to:

 

  1. Zaburzenia odżywiania, np. anoreksja, bulimia i niekontrolowane objadanie się
  2. Ciąża w młodym wieku
  3. Myśli i próby samobójcze
  4. Ucieczki z domu
  5. Agresja i przemoc
  6. Sięganie po używki, np. alkohol, narkotyki, papierosy.

W książeczce znajduje się krótka charakterystyka wymienionych problemów, sygnały ostrzegawcze oraz przyczyny ich powstawania. Najważniejsze są jednak wskazówki, które pokażą każdemu młodemu człowiekowi, co może zrobić, gdy zauważy wśród swoich znajomych choćby najmniejsze zwiastuny ryzykownych zachowań. Konkretne przykłady, informacje o specjalistach, a także codzienne wsparcie w trudnych chwilach pokazują, że każdy może coś zrobić, aby pomóc przyjaciołom i znajomym w potrzebie. Liczy się każda, nawet z pozoru najmniejsza pomoc. Bo “nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia…”


logotypy
© Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia    Deklaracja dostępności    Program e-pity by e-file   Zarządzanie treścią: PROBETA